Bali Bohemia

Oblasti a resorty:


Barma/Myanmar: Kdy cestovat

Zvyklosti velí jet na dovolenou v hlavní turistické sezoně, to ale neplatí pro vzdálené exotické destinace a pro zájezdy, které člověk stráví jinde než na pláži. Holt jiný kraj, jiný mrav – a odjezd na dovolenou do Myanmaru uprostřed našeho léta se rovná cestě do tropické parní lázně. To je tu totiž nejtepleji a zároveň vrcholí období dešťů.

Barma průvodce: Kdy cestovat do Barmy
Nejlepším dobou pro cestu do Barmy je od listopadu do února, kdy nejméně prší a není příliš horko. Mezi březnem a květnem teploty přesahují i čtyřicet stupnů, chladnější jsou pouze hory Šanského státu, Nejvíce srážek…
... celý článek

Kdy tedy jet do Myanmaru? Předně je potřeba si uvědomit, že v Myanmaru v posledních letech panuje poměrně napjatá vnitropolitická atmosféra. Svůj odjezd byste tedy měli naplánovat až poté, co si ověříte, že je v zemi aktuálně klid. K tomu je nejlepší navštívit stránky Ministerstva zahraničních věcí a rovnou si tam načíst i podrobnosti ohledně víz. S Myanmarem máme totiž vízovou povinnost a standardně trvá vyřízení víza asi šest týdnů.

Kdy jet do Myanmaru s ohledem na počasí? Záleží, čemu se chcete věnovat, nicméně obecně platí, že nejméně vhodná je návštěva v našich letních měsících. Myanmar leží v tropickém monzunovém pásmu a období od června do září je obdobím, kdy vane teplý, ale vlhký jihovýchodní monzun. V Myanmaru tedy prší a k tomu se teploty šplhají ke čtyřiceti stupňům. Pokud můžete, v tomto období sem nejezděte.

A naopak – kdy jet do Myanmaru relaxovat? Od prosince do dubna vane nad územím Myanmaru suchý severozápadní monzun. Ten s sebou z pevniny sice přináší chladnější vzduch, nicméně počasí se v tomto období obejde beze srážek.

Nejlepším obdobím pro návštěvu zdejších letovisek, včetně jednoho z nejznámějších, jímž je Ngwe Saung ležící pět hodin jízdy od Rangúnu a disponující patnácti kilometry pláží, je období od února do dubna. To je na zdejších plážích hlavní sezona. Počítejte ale i s tím, že tu bude nejvíce turistů a ceny bude našponované na maximum. Pokud přijedete na přelomu roku, dočkáte se většího klidu a nižších cen.

Kdy v Myanmaru navštívit památky? Ideálním obdobím na poznávání památek  -ať už je to zlatá pagoda Schwedagon nebo slavný Zlatý viklan a další a další chrámy – je část roku od října do brzkého jara.

Kdy jet na festivaly a kdy zažijete místní svátky? Co se týká státních svátků, mají jich v Myanmaru pouhých osm, na rozdíl od Česka, kde jich slavíme rovných třináct. Mezi státní svátky jsou v Myanmaru řazené Den nezávislosti (4. ledna), Svazový den (12. února), Rolnický den (2. března), Den armády (27. března), Mezinárodní den práce (1. května), Den hrdinů (19. července), vánoční svátek (25. prosince). Státní svátky nicméně neznamenají žádné velké oslavy.

S buddhistickým vyznáním se potom pojí dva festivaly – vodní festival, který se slaví od Nového roku do dubna, a festival světel, jež probíhá v listopadu.

Tvůrcem tohoto článku je Cestovní kancelář ESO travel - specialista na netradiční poznávací zájezdy, mezi které patří i dovolená v Barmě (http://www.esotravel.cz/dovolena/myanmar-barma/)  

Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
myanmar.Asean.cz: Kdy cestovat, počasí doby cesty
Barma/Myanmar © 2009 - 2019 Marten & Louis s.r.o.